Malowanie drewna - porady

Wróć do listy porad
malowanie powierzchni drewnianych - porady techniczne
Niezbędne narzędzia: 
Wałek malarski do emalii szer. 10 lub 15 mm z rączką
Pędzel mały - włosie mieszane
Pędzel duży - włosie mieszane
Papier ścierny- gramatura 100-150
Uchwyt do papieru ściernego
Szpachelka
Kuweta malarska
Folia malarska
Taśma malarska
Szmatka
Mieszadło
I. Przygotowanie powierzchni
1. Zabezpieczenie przed malowaniem
Przed przystąpieniem do malowania futryny wskazane jest dokładne zabezpieczenie ściany i podłogi przed zabrudzeniem. Do tego celu można użyć taśmy oraz folii malarskiej. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona najlepiej bezpośrednio po malowaniu. Zabezpiecza to przed oderwaniem taśmy razem ze świeżą warstwą farby.
2. Przygotowanie do malowania
Przed malowaniem drewno należy delikatnie przeszlifować (1) drobnoziarnistym papierem ściernym a następnie dokładnie odpylić (2) przy użyciu pędzla lub szczotki. Powierzchnie wcześniej malowane: Należy ocenić przyczepność starej farby do podłoża, mało spójne elementy zeskrobać, ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna. Przeszlifować futrynę papierem ściernym w celu wyrównania oraz zmatowienia powierzchni, a następnie dokładnie odpylić.
II. Gruntowanie
1. Przygotowanie produktu
Do gruntowania należy użyć produktu Jedynka Pokost Lniany, rozcieńczonego w proporcji 1:1 Rozcieńczalnikiem niskoaromatycznym do wyrobów ftalowych i alkidowych marki Jedynka, i dokładnie wymieszać.
2. Gruntowanie powierzchni
Pokost należy aplikować wcierając go w drewno przy pomocy pędzla.
III. Malowanie
1. Przygotowanie powierzchni
Po około 24 godzinach od gruntowania, w celu wygładzenia, powierzchnię futryny należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (1). Następnie dokładnie odpylić za pomocą pędzla lub szczotki (2).
2. Przygotowanie produktu
Do pomalowania powierzchni należy użyć emalii Jedynka Do Drewna i Metalu. Bezpośrednio przed malowaniem produkt należy dokładnie wymieszać (1), a następnie przelać do kuwety malarskiej (2).
3. Malowanie
Futrynę zaleca się malować przy użyciu małego wałka malarskiego do emalii (szer. 10-15 cm) (1) lub pędzla. Po ok. 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy emalii Jedynka do Drewna i Metalu, powierzchnię należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (2) i dokładnie odpylić (3). Następnie powtórzyć czynność malowania (4).
4. Mycie narzędzi
Po zakończonych pracach malarskich narzędzia należy dokładnie umyć używając do tego celu Rozcieńczalnika niskoaromatycznego do wyrobów ftalowych i alkidowych marki Jedynka.
Wróć do listy porad